Zasady i warunki Odosobnienia

Wszystkie zasady i ograniczenia służą temu, aby podczas praktyki każdy uczestnik mógł maksymalnie zanurzyć się w sobie i czerpać korzyści z procesu Odosobnienia.

 1. Zasada milczenia

Podczas całego czasu trwania Odosobnienia wszyscy uczestnicy powinni przestrzegać Zasady Milczenia. Szanuj siebie i innych: pamiętaj, że czas praktyki milczenia jest bardzo cenny dla wszystkich uczestników. Zabronione jest używanie notatek, gestów do kontaktu z innymi uczestnikami, czytanie książek. W razie potrzeby w przypadku pytań organizacyjnych można zwrócić się do koordynatora i wolontariuszy, ale takie kontakty należy ograniczyć do minimum. 

 1. Telefony

Przed rozpoczęciem Odosobnienia należy umieścić w sejfie wszelkie cenne rzeczy, w tym portfel, klucze, zegarek oraz telefony. Jest to konieczne, by uczestnicy mogli w spokoju oddać się praktyce, nie skupiając na rzeczach materialnych i kontakcie ze światem zewnętrznym (zabronione jest korzystanie z nich podczas Odosobnienia). W trakcie Odosobnienia rytm dnia jest wyznaczany przez dźwięk dzwonu, więc nie potrzebujesz zegarka.

 1. Stan psychiczny i zdrowie

Odosobnienie to wydarzenie, w którym bierzesz udział dobrowolnie. Nie mamy możliwości, aby zadbać o twoje zdrowie podczas praktyki. W ośrodku nie ma lekarzy, mamy tylko podstawowy zestaw leków. Prosimy o zabranie ze sobą niezbędnych dla ciebie leków. Pomimo faktu, że medytacja wpływa korzystnie dla stanu wewnętrznego, nie zalecamy udziału w wydarzeniu osobom z zaburzeniami psychicznymi. Znając swoje przeciwwskazania, przestrzegaj ich.

 1. Harmonogram

Nie wolno naruszać harmonogramu Odosobnienia. Powinieneś być gotowy, aby wziąć udział w całym programie bez pomijania jakichkolwiek medytacji. Przyjazd i rejestracja w dniu rozpoczęcia jest w godzinach 15:00 —18:00. Odosobnienie kończy ok godz 17:00. Odosobnienie to całościowy program i żeby odnieść korzyści trzeba uczestniczyć od początku i do końca. 

 1. Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w budynkach damskich i męskich jest ściśle rozdzielone. Rodzina oraz znajomi przebywający na ten sam retreat również mają zakwaterowanie w oddzielnych budynkach. 

 1. Sala do medytacji

Mężczyźni i kobiety siedzą po przeciwnych stronach sali, twarzą do Nauczyciela. Każdy z uczestników zajmuje swoje miejsce (mata i poduszka) na cały czas Odosobnienia, co pozwala uniknąć niepotrzebnego zamieszania (nie zmieniamy miejsc). Bądź uważny kiedy siadasz i wstajesz, zamykaj drzwi możliwie jak najciszej.

 1. Pozycja leżąca 

Nie wolno leżeć w sali medytacyjnej ani nigdzie indziej na terenie Ośrodka, wyjątkiem jest twój pokój i sesja porannej praktyki ciała.

 1. Szacunek do Nauczyciela

Podczas siedzenia nie wyciągaj nóg (do przodu) w kierunku Nauczyciela lub ołtarza. Zgodnie z tradycją buddyjską nogi są „najniższą” częścią ciała, a kierowanie nóg w stronę wizerunku Buddy, Nauczyciela lub mnicha jest obraźliwe. Jeśli trudno ci jest siedzieć z nogami skrzyżowanymi lub podwiniętymi pod siebie (na stopach), poproś o pomoc wolontariusza. Wskaże Ci miejsce do medytacji na krześle, na końcu sali lub przy oknach. Jeśli potrzebujesz rozprostować i wyprostować nogi, odwróć się w bok. Po zakończeniu wykładu lub sesji medytacyjnej uczestnicy mogą wstać ze swoich miejsc dopiero po opuszczeniu sali przez Nauczyciela. W ten sposób tradycyjnie okazujemy nasz szacunek.

 1. Jadalnia

Podczas jedzenia kobiety i mężczyźni siedzą przy oddzielnych stołach.  Możesz zacząć jeść po wspólnym przeczytaniu krótkiego tekstu, dotyczącego uważności jedzenia. Zachowaj odstęp pomiędzy uczestnikami aby nie naruszać przestrzeni swojej i innych osób. Bądź uważny podczas spożywania posiłku. Nie wynoś jedzenia poza jadalnię. Podczas medytacji nie wolno przebywać w jadalni.

 1. Woda pitna 

Wszelkie płyny należy pozostawić na stole przy wejściu do sali medytacyjnej. Woda pitna będzie swobodnie dostępna w kuchni obok sali medytacyjnej.

 1. Alkohol, tytoń i narkotyki są zabronione

Prosimy o powstrzymanie się od zażywania środków odurzających i narkotyków podczas całego Odosobnienia. Jeśli nie jesteś w stanie podjąć się tego zobowiązania, nie możesz uczestniczyć w Odosobnieniu.

 1. Odzież 

Uczestnicy powinni nosić czyste i schludne ubrania o swobodnym kroju, nieobcisłe, nieprzezroczyste, koniecznie zakrywające ramiona, brzuch i kolana, dotyczy to również zajęć jogi. Noszenie bielizny jest obowiązkowe zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Uwaga: podczas medytacji na siedząco kolana powinny być również zasłonięte. 

Prosimy nie nosić szortów, obcisłych legginsów i spodni, koszulek bez rękawów lub krótkich koszulek odsłaniających talię. Prosimy nie nakładać makijażu i nie nosić biżuterii. Należy unikać używania mocno pachnących kosmetyków.

 1. Granice

Spacery są dozwolone tylko na terenie Centrum Medytacji w czasie wolnym. Uczestnicy Odosobnienia muszą pozostać na terenie ośrodka, nie opuszczając go przez cały czas trwania Odosobnienia.

 1. Toaleta

W związku z tym, że w Odosobnieniu bierze udział duża liczba uczestników, a liczba pryszniców jest ograniczona, prosimy wziąć to pod uwagę i zaplanować odpowiednią ilość czasu na tę czynność mając na względzie również innych uczestników. 

 1. Uśmiech i kontakt wzrokowy

Uczestnicy Odosobnienia, wykonując praktykę uważności i koncentracji uwagi, mogą wyglądać na nieco nieobecnych. To jest normalne. Jeśli zechcesz się uśmiechnąć – uśmiechnij się. Nie oczekuj jednak odwzajemnienia uśmiechu od innych uczestników. Kontakt wzrokowy może odwracać uwagę od praktyki. Praktyka powinna być wykonywana indywidualnie i samodzielnie. Skoncentruj się na swoich odczuciach, skieruj całą uwagę do wewnątrz. 

 1. Czytanie i pisanie

Czytanie jakiejkolwiek literatury czy prowadzenie pamiętnika podczas Odosobnienia nie służy praktyce. Wszelkie książki proszę zostawiać w domu.

 1. Pytania

Jeśli masz pytania dotyczące praktyki medytacji będzie można zadać je Nauczycielowi w czasie wyznaczonym przez Nauczyciela. W sprawach organizacyjnych pytania prosze kierowac do koordynatora lub wolontariusza ograniczając słowa do minimum.

 1. Praktyka ciała

Rano będzie odbywać się praktyka ciała (ćwiczenia, joga lub medytacja chodzona) w wyznaczonym na to czasie. Nie rób ich podczas medytacji. Jeśli chcesz, możesz spokojnie, bez przyciągania uwagi wykonywać ćwiczenia fizyczne, ale tylko wyłącznie w swoim pokoju i w czasie wolnym. Jogging i wszelkie ćwiczenia wykonywane na świeżym powietrzu są zabronione.

 1. Świat zwierząt (fauna)

Wszystkie zwierzęta i owady żyły tutaj na długo przed nami i mają takie samo prawo do życia, jak i my. Bądź dobry dla naszych braci mniejszych i uważaj, aby nie zrobić krzywdy ani im, ani sobie.

 1. Wolontariusze

Zgłaszając się na dobrowolne służenie uczestnikom i Nauczycielowi, należy ukończyć co najmniej jedno Odosobnienie z Ajahnem i dobrze znać zasady i warunki Odosobnienia. Prosimy o zrozumienie i zachowanie spokoju, jeśli wolontariusz podejdzie do Ciebie i zwróci uwagę. Spełnij jego prośbę, nie stwarzając przeszkód w swoim umyśle.

 1. Przedwczesne zakończenie Odosobnienia

Odosobnienie nie jest imprezą rekreacyjną. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące udziału, prosimy, nie zapisuj się, aby w to miejsce umożliwić rejestrację innym. Musisz być nastawiony na przejście przez Odosobnienie całkowicie świadomie od początku do końca. Jest to holistyczny program medytacyjny, którego nie można dzielić na części.