Przygotowanie do Odosobnienia

Przygotowanie do Odosobnienia

Udając się na Odosobnienie po raz pierwszy, wiele osób nie wie, jakie rzeczy warto wziąć ze sobą. Żeby praktykować medytację przez długi czas bez rozpraszania się sprawami dnia codziennego, będziesz potrzebował minimalnego zestawu rzeczy:

 1. Poduszka do medytacji — możesz wziąć swoją ulubioną, aczkolwiek Ośrodek Oddechowo dysponuje poduszkami i matami do medytacji.
 2. Mata do jogi.
 3. Wygodne ubrania o swobodnym kroju, nieobcisłe, nieprześwitujące, koniecznie zakrywające ramiona, brzuch i kolana. Dotyczy to również zajęć jogi.
 4. Jeden zestaw lekkich ubrań i jeden zestaw ciepłych ubrań, 2 sztuki t-shirtów, kilka zestawów bielizny, torba na brudne ubrania (podczas odosobnienia nie jest możliwe wypranie rzeczy).
 5. Kilka par skarpet do noszenia w sali do medytacji (nie wchodzimy na salę w obuwiu ani na boso).
 6. Zamknięty pojemnik na wodę lub termos (używamy poza salą do medytacji) 
  Niezbędne leki, artykuły higieniczne, środek na komary.

Co Ci się nie przyda na Odosobnieniu?

Wiele rzeczy, które zwykle zabierasz ze sobą na wyjazdy, nie będzie Ci potrzebne w trakcie Odosobnienia. Unikaj zabierania przedmiotów, które będą rozpraszać Ciebie i innych uczestników. W tak wyciszonym otoczeniu każdy bodziec może zakłócać spokój umysłu. Nie bierz ze sobą:

 1. Urządzeń elektronicznych, np. laptopów, tabletów, smartwatch i innych przedmiotów, które mogłyby hałasować i rozpraszać. 
 2. Kosmetyków do makijażu, perfum i mocno pachnących kosmetyków do pielęgnacji. Intensywne zapachy nie sprzyjają wyciszeniu i mogą być drażniące dla innych.
 3. Książek – w trakcie retreatu postaraj się skupić na praktyce, byciu z oddechem i własnym umysłem.